Başarılı Freelancer Olmak İçin Motive Edecek Aktiviteler

Freelance olarak çalışanlar, iş modelleri gereği motivasyon ihtiyacı duyabiliyor. Yaratıcılık isteyen işlerde “ilham” önemli olurken analiz ve teknik odaklı işlerde ise azim ve istek, genel itibariyle motivasyon kaynaklarını oluşturuyor. Her sektör ve çalışma modelinde olduğu gibi freelance çalışma modelinde de başarının yolu motivasyondan geçiyor; yetenek ve süre motivasyon olmadığı takdirde yetersiz kalabiliyor.

Motive olmak, en genel anlamda iki farklı prensipten oluşur. İç motivasyon bireyin azim, kararlılık gibi duygu ve tutumlarına işaret ederken dış motivasyon da aktivite, eylem ya da bir harekete geçme olarak tanımlanıyor. İç motivasyonu oluşturan azim gibi olguların oluşabilmesi için bir dürtüye, kaynağa ihtiyaç duyan insan bu dürtüyü temelde ödül olarak kavranabilecek aktiviteler ile sağlıyor. Her birey motivasyona ihtiyaç duysa da freelance çalışanlar için motivasyon oldukça büyük bir yer kaplıyor.

Motive Edebilecek Filmler İzlemek

Freelance çalışanlar zaman ve mekândan muaf bir çalışma sistemine sahip oldukları için süreklilik önem arz ediyor. Sürekliliğin sağlanması harekete başlamaktan geçiyor ve insanlar, bazı anlarda harekete geçirecek bir işaret arıyor. Freelancer olup da başarıyı arzulayanlar için film izlemek, başlıca motive edecek aktivitelerden birini oluşturuyor. Gerçek başarı hikayelerinden uyarlanarak çekilen filmler, çoğu zaman freelance çalışanları da motive edebilir. İşte başarı hikayesi odaklı filmlerden bazıları:

●      The Aviator (2004)

●      Steve Jobs (2015)

●      The Social Network (2010)

●      October Sky (1999)

●      The Big Short (2015)

●      Something the Lord Made (2004)

●      Pirates of Silicon Valley (1999)

●      The Wolf of Wall Street (2013)

Mola Verme İmkânı Sağlayacak Workshoplar

Devlet dairelerinde hafta sonları tatildir, özel kuruluşlarda genellikle pazar günü tatil yapılır, şirketten şirkete değişse de çalışılan ve tatil yapılan günler bellidir. Herkes bir çalışma saatlerine sahiptir, iş yaşantısında bu saat aralığını doldurmak esastır. Ancak klasik iş düzeninin aksine iş saatleri ve iş günlerinde de özgür olan freelance çalışanlar için belirlenmiş bir çalışma saati ya da tatil günü yoktur. Bu seçimde özgür olan freelancerlar dilediklerinde kendilerine bir nefes sağlayabilir. İşte bu noktada devreye girebilecek kısa süreli dinlenme günleri, çalışma düzenindeki motivasyonu sağlamak amacıyla da değerlendirilebilir. Yukarıda sözü edilen film izlemenin yanı sıra müzik dinleme, sinemaya gitme ya da arkadaşlarla vakit geçirme gibi harekete geçiren, mutluluk veren ve motive eden aktivitelerin dışında verilebilecek en verimli etkinlikler workshoplardır. Yılın belli dönemlerinde ve birçok alanda düzenlenen workshop etkinlikleri, freelance çalışanlar için bir dinlenme olanağı tanırken beynin farklı şeylerle ilgilenmesini de sağlıyor. Başarılı bir freelancer olabilmek için motive edecek workshoplardan bazıları şunlardır:

●      Kahve Yapımı ve Baristalık

●      Pastacılık ya da Aşçılık

●      Heykelcilik gibi Atölye Çalışmaları

●      Yoga ve Meditasyon gibi İçsel Ritüeller

●      Temel Fotoğrafçılık Etkinlikleri

●      Doğa ile İç İçe Kamp vb. Etkinlikler

●      Felsefeye Giriş Seminerleri

Bir Motivasyon Kaynağı Olarak Profesyonellik

Başarıya ulaşmak isteyen freelance çalışanlar, hedefleri doğrultusunda ilerledikçe ve bu ilerlemenin farkına vardıkça motive olacak, azim ve istek kazanacaktır. Bu mantıktan hareketle profesyonelliğin bir başarı kıstası olduğu ve dolayısıyla bir motivasyon kaynağı olabileceğini söylemek mümkündür.

Freelance çalışanlar, müşteri odaklı ilişkilerinde markalaştıkları takdirde gelişebilir. Hedef kitle büyüdükçe yapılan işlerin niteliği artacağı için kurumlar arası imaj yönetiminde profesyonellik önem kazanır. Rimuut, çalışma düzenlerine profesyonellik katmak isteyen her freelancer için oldukça önemlidir. Rimuut’un sunduğu Fatura Servisi ve ödeme altyapısı  sayesinde kurumsal müşterilerini kolayca faturalandırabilen freelance çalışanlar, çalışmalarını profesyonel bir hale getirirken, aynı zamanda kurumsal müşteri havuzlarını genişletebilirler. Freelance iş modelinde faturalandırma ve ödeme çözümleri geliştiren Rimuut, global ölçekte freelance çalışanların şirket gibi çalışmalarını sağlar.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.