Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken: Disiplin

Kişinin hedeflediği amacına ulaşması ve beklentilerini gerçekleştirmek olarak tanımlanabilen başarı için en temel kural disiplinli çalışma yöntemidir.

Disiplin Nedir?

Tüm insanların hem dış dünya ile hem de kendi iç dünyaları ile uyumlu yaşayabilmeleri için belirli kurallara uyması gerekir. Uykudan beslenmeye, ders çalışmadan sosyal ilişkiler kurmaya kadar kişinin hayatı boyunca yaptığı tüm işlerde belirli bir düzen söz konusudur. Kurallara uyulması için bir dış yaptırım gerekli ise dış disiplin olarak adlandırılır. Kişinin kendini içsel olarak denetlemesine ve kurallara uymasına ise iç disiplin denir. İşte başarının anahtarı kişinin iç disiplini bir diğer deyişle öz disiplinidir. Öz disiplin sahibi olan kişiler başarı için gerekli olan becerileri kazanabilir ve kendi davranışları üzerinde kontrole sahip olabilir.

Öz Disiplinin Faydaları

●      Başarıyı sağlayan en önemli faktör başlanan işin heyecanını, işi bitirinceye kadar sürdürebilmektir. Öz disipline sahip olan kişiler başladıkları işi bitirene kadar motivasyonlarını kaybetmez ve istedikleri konu üzerinde konsantre olabilir.

●      Enerjinizin her zaman yüksek olmasını ve zamanınızı daha verimli kullanmanıza yardımcı olur.

●      Güne erken başlamanızı ve günü doğru bir şekilde planlamanızı sağlar.

●      Hayır demeyi öğrenmenize yardımcı olur.  Düşüncelerinize kontrol altına almanızı kolaylaştırarak; dikkat dağılmasını önler.

●      Güçlü bir iradeye sahip olmanıza yardımcı olur. İnsanın kendini tanımasına ve sınırları hakkında tam bir bilgi sahibi olmasını sağlayan öz disiplin, kişinin kendini kontrol etme gücünü de en üst seviyeye taşır.

●      Olumlu ve olumsuz alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizi sağlayarak kötü alışkanlıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

●      Kişilerin hedefine ulaşmasını ve hayallerini gerçekleştirmesini destekleyen öz disiplin, iç huzurun ve öz güvenin yakalanmasında da yardımcı olur.

●      Kişilerin dış etkenlere karşı daha korunaklı olmasını dağlayarak negatif etkilerin üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Kişisel ve ruhsal gelişimin tamamlanmasında önemli rol oynayan öz disiplin, günlük hayatta üstesinden gelmekte zorlandığınız konularla baş etmenizi sağlar.

Öz Disiplini Geliştirmenin Yolları

●      Kendi yeteneklerinizi, sınırlarınızı ve kendi analizinizi doğru ve net şekilde yapmalısınız. Olduğunuz noktayı tam olarak tespit edebilirseniz ileriyi daha kolay görebilirsiniz. Öz disiplin kazanmak için kim olduğunuzu, ne yapmak istediğinizi ve kendinize biçtiğiniz değeri iyi bilmeniz gerekir.

●      Hedeflerinizi tam olarak belirlemelisiniz. Hedefinizin olması motivasyonunuzu artırarak; öz disiplinin gelişimini sağlar.

●      Öz disiplin sahibi olmak başlarda kişiyi zorlayabilir. Kurallara uymak, sabırlı olmak, çaba göstermek başarının en önemli kuralıdır.

●      Erteleme, geç kalma, boş verme, üşenme gibi kötü alışkanlıklardan kurtulma öz disiplinin gelişmesinde önemli faktörlerdir. Sağlığınıza zararlı alışkanlıklardan kurtulmak ve yerine spor yapmak, kitap okumak gibi olumlu alışkanlıklar kazanmak öz disiplin kazanma yolunda adımlarınızı destekler.  Bu konuda unutulmaması gereken olumlu alışkanlıkların düzenli olarak tekrar edilmesini sağlamaktır.

●      Hayata pozitif bakmak ve başlanılan işi yarıda bırakmamak kişinin kendine olan güveninin artmasını ve öz disiplinin gelişmesini sağlar. İşinizi ertelememek ve elinizden geleni yapmak başarılı olmak için gereken öz disiplinin temellerini atmanıza yardımcı olur.

●      Motivasyonunuzu arttıracak sloganlar bulabilirsiniz. Sloganların gücünü küçümsemeyin. Sloganlar kişinin başarıya odaklanmasını sağlar. “Başarabilirim”, “Hep dene, hep yenil”, “ Erteleme, vazgeçme”  gibi sloganlar öz disiplinin gelişiminde önemlidir. Ancak koyduğunuz kurallara da uymanız gerekir. Sabah sekizde kalkmaya karar verdiyseniz, her sabah sekizde kalkarak sadakatinizi korumalısınız.

●      Öz disiplini geliştirmenin en iyi yollarından biri de mazeretlere kapalı olmanız ve kendinize kandırmamanız. Kendiniz için özel bir öz disiplin programı hazırlayıp kurallarla tam olarak uymaya özen gösterin. Haftalık, aylık ya da günlük planlar ve vizyonunuzu belirleyin.

Freelance çalışanların daha başarılı adımlar atması için kurumsal firmalarla birlikte yeni projeler üretmek önemlidir. Ancak kurumsal firmalar, ödedikleri bedelin karşılığında faturaya gereksinim duyar. Aynı zamanda profesyonel oldukları için freelance çalışanlarla da sözleşme imzalamak ister. Bu konuda freelance çalışanlara sağladıkları çözüm seçenekleri ile Rimuut sonsuz destek sağlıyor. Fatura kesme, sözleşme ve online ödeme çözümleri sunan Rimuut sayesinde freelance çalışanlar daha profesyonel bir iş yaşamına adımını atarken; kurumsal firmalar ise kendilerini güvende hissediyor.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.