Blogger Olmak ve Para Kazanmak için Yapılması Gerekenler Rehberi

Dünyanın en hızlı ve en geniş iletişim ağına sahip sistemi olan internet üzerinden herkes dilediği bilgiyi, hissi, görseli istediği zaman paylaşabiliyor. Son yılların en çok takip edilen sosyal platformlarından biri olan blog siteleri ise bunun en güzel örneği. Farklı konuları ile dikkat çeken blog yazılarında, kişilerin teknik bilgi birikimine sahip olma zorunluluğu bulunmuyor. Böylece bloggerlar kendi istediklerini, içinden geçenleri, kendi üslupları ile herhangi bir kurala bağlı olmaksızın yazabiliyor. Blogger kavramı tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Blog yazarı anlamına gelen blogger, yazılarını ya kendi kurdukları ya da şahıs veya firmalara ait bloglarda ücret karşılığında yayınlayabiliyor.

Blogger Nasıl Olunur?

Blogger olmak için ya kendinize ait bir blog sitesi kurabilir ya da hali hazırda bulunan blog sistemlerine yazar olarak yer alabilirsiniz.  Kendinize ait blog açmak istiyorsanız; Blogger ya da Wordpress.org üzerinden hizmet veren Wordpress sistemini, Tumblr, Weebly, Blogcu ve sosyal platformları tercih edebilirsiniz. Genellikle tüm blog sistemleri temelde birbiri ile oldukça benzerdir ve yalnızca yazı içeriğinden meydana gelmez. Kişiler ya da firmalar hayallerini, ürünlerini, düşüncelerini, tecrübelerini ve araştırmalarını hazırladıkları videolar ya da görsellerle de ifade edebilir. Özellikle makyaj blogger sayfaları video çekimlerden oluşur. Makyajın hileleri, nasıl yapılması gerektiği ya da çeşitleri ile ilgili bilgiler verirken yazılı ifadeler pek takipçilerin ilgisini çekmez. Ancak video görüntülerle makyaj stilleri desteklendiğinde konu ilgi çekici hale gelir. Aynı şey moda blogger sayfaları için de geçerlidir. Moda renklerin, stillerin, aksesuarlarla anlatılır. Sözler bir stili ya da rengi anlatmaya yeterli değildir.

İyi Bir Blog Yazarının Özellikleri

●      İyi bir blogger olmanın en temel şartı teknolojiye hakim olabilmesi. Teknoloji ile ilgili en güncel haberleri takip eden blog yazarları her zaman bir adım öndedir. Okuyucuları ya da hedef kitleyi yazılarına çekebilmek için sosyal medya, e-posta  ve reklam yöntemlerini kontrol altında tutabilir.  İçeriği ile ilgili anahtar kelimelerin seçimi konusundaki başarısı sayesinde site trafiğini yani siteyi gezenlerin sayısını yükseltebilir.

●      İyi bir bloggerın teknolojiye hakim olması önemlidir. Takipçilerinin ve hedef kitlesinin dikkatini çeken ve aynı zamanda onları bilgilendiren yazılar paylaşması gerekir. Kendine özgü bir dil kullanmak ve özgün içerikler üretebilmek iyi bir bloggerın en önemli özelliğidir.

●      Hedef kitlesinin ya da takipçilerinin beğenilerine ve yazılarına verdiği tepkilerine dikkat etmesi önemlidir. Bu davranış hedef kitlesini daha iyi tanıyabilmesine ve beklentilerini tam olarak karşılayabilmesini sağlar.

●      İyi bir blogger güncel olmalı trendleri takip etmelidir. Web sayfasının içeriğine katkı sağlamak amacıyla yazdığı konu ile ilgili bir başka blog yazarını ya da konunun uzmanını sitesine davet edebilir.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Hobi amaçlı da olsa bloggerların hitap ettiği kitle arttığında, çeşitli firmalardan reklam ve iş birliği teklifleri gelebilir. İşte size blogger para kazanma yolları:

●      Belirli bir takipçiye ulaştıktan sonra sitenize reklam ekleyebilirsiniz.

●      Sponsor içerikler hazırlayabilirsiniz

●      Blog içinde reklam sitelerinin banner etiketlerini yayınlayabilirsiniz.

●      Bir markanın ürün satışını yapıp komisyon alabilirsiniz.

●      Kendi ürünlerinizi satabilirsiniz.

●      Online bir eğitim hizmeti verebilirsiniz. (tasarım, yabancı dil, metin yazarlığı vb)

●      İnfluencer sistemine dahil olabilirsiniz. Sosyal medyanın hızla yükselişine paralel olarak gelişen bu yeni sistem, internet fenomenlerinin kendi sayfalarında ya da sosyal platformlarda bir ürün ya da markanın tanıtımını yapması anlamına geliyor. Siz de herhangi bir marka ya da ürün hakkındaki deneyimlerinizi kendi blog siteniz üzerinden paylaşarak para kazanabilirsiniz.

Blog yazarları freelance çalışanlardır. Sadece tek bir marka ve tek bir ürüne bağımlı değildir. Ancak kurumsal bir firma ile çalışabilmeleri ve onlardan reklam alabilmeleri için fatura kesme zorunluluğu bulunuyor. Bloggerların anlaştıkları kurumsal müşterilerini faturalandırmalarına olanak tanıyan Rimuut; böylece bloggerların daha fazla kazanç sağlamasına yardımcı oluyor.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.