Eşi Benzeri Olmayan 6 Co-Working Alanı

Mahallenizdeki kafede tek başınıza çalışmaktan sıkıldınız mı? Neden Bali sahillerinde, sizin gibi freelancerlarla dolu bir ortamda çalışmayasınız ya da bir geminin güvertesinde, güneşlenirken veya yelkenliyle gezerken projeniz üzerinde çalışmayasınız?

Aslında bunlar hayal ürünü fikirler değil, yakın zamanda farklı co-working alternatiflerinden giderek daha fazla faydalanan freelancerların yarattığı bir gerçeğe dönüştü:

#1 CoBoat ⛵️

Yüzen co-working alanı CoBoat, IT, kreatif ve dijital alandaki freelancerları hedeflemektedir. 20 yolcuya kadar taşıyabilen bu teknede yelken dersleri bile alınabiliyor. Her sene bahar aylarında Phuket’ten yola çıkıp, Singapur, Malezya ve Endonezya’ya gidiyor. Şimdilik haftalık $1.100 olan fiyatı konaklama, yemek, internet bağlantısı ve bazı günlük özel gezileri de kapsamaktadır. Her yolcuya teknedeki dalış ekipmanını ve su oyuncaklarını kullanma hakkı veriliyor. Çalışırken aynı zamanda eşsiz bir seyahat deneyimi yaşamak kim istemez? Eğer ilgini çekerse, tekne seneye Sri Lanka, Maldivler ve Akdeniz rotalarını da deneyecek.

#2 Remote Year 🕶

Bir sene sürecek bir seyahat planlamak lojistik açıdan bir kabusa dönüşebilir ve birçok hevesli freelancer da tek başına bu seyahate çıkmak konusunda tereddüt eder. İşte tam bu noktada Remote Year devreye girebilir.

Remote Year programı bir sene boyunca beraber seyahat edecek 75 profesyoneli biraraya getirir. 12 farklı şehirde birer ay kalarak, freelance mesleğinizi mutlulukla icra edebilirsiniz. Tüm ulaşım ve konaklama detaylarıyla ilgilenen program, aynı zamanda internet bağlantılı ortak çalışma alanı sağlarken, çeşitli gezi ve aktivitelerin olduğu turlar da düzenlemektedir.

$5.000 ön ödeme ve sonrasındaki 11 ay için aylık $2.000 ödeyerek bu programa dahil olabilirsiniz. 1 Haziran’da başlayan programda Fas, Kolombiya ve Sırbistan gidilecek yerler arasında, bizden söylemesi. Eğer yeteneklerinizi ve tutkularınızı geliştirebileceğiniz ve aynı zamanda eşsiz kültürel deneyimler edineceğiniz bir fırsat arıyorsanız, Remote Year sizin için uygun adres olabilir.

#3 Hacker Paradise 🌴

Hacker Paradise, daha kısa, 2 haftadan başlayan yurtdışı seyahatleri tercih eden freelancerlar için biçilmiş kaftan. Program aslen geliştiriciler, tasarımcılar ve girişimcilere yönelik geliştirilmiş olup aynı zamanda tüm dijital çalışanlara açıktır.

Co-founder Casey Rosengren’in dediğine göre programa dahil ettikleri freelancerlarda aradıkları en önemli özellik ya freelancerın yan projelerde çalışmada geçmiş performansı veya programda beraber vakit geçirirken üzerinde çalışmayı arzuladıkları, tutkulu oldukları belirli bir proje olup olmadığı.

Bu sene Bali, Vietnam ve Portekiz, seyahat rotalarından birkaçı olarak öne çıkıyor. Programa minimum katılım süresi 2 hafta olup, daha uzun süre kalmanız durumunda, daha az ödediğiniz bir sistem karşınıza çıkmaktadır. Örneğin bir Güneydoğu Asya programında 2 veya 3 haftalık kalışta haftalık $600 öderken, 12 haftalık (bir sezonluk) kalışta fiyat $300’a kadar düşebiliyor.

Eğer programa dahil olmak istiyorsanız ama bütçeniz kısıtlıysa, haftada 3-4 saat gönüllü çalışmanız beklenen “katılımcı programı” na dahil olup program bedelinden (konaklama hariç) haftada 3-4 saat %50 tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca bazı lokasyonlarda odanızı bir başkasıyla paylaşıp da tasarruf edebilirsiniz.

#4 Brooklyn Boulders 🏔 

Yarı tırmanma kolektifi, yarı co-working alanı olan Somerville, Massachusetts’teki Brooklyn Boulders, 7 metre yüksekliğindeki tırmanma duvarının üstünde pek de benzeri olmayan bir çalışma ortamı sunmaktadır. Masalarda otururken tırmanan diğer “dağcı”ları izleme fırsatı bulabilirsiniz. Dilerseniz duvar üzerinde toplantı yapabilir ya da gün ortasında kafa dağıtmak (!) için tırmanma seanslarına katılabilirsiniz. 3.700 m2’lik tesiste 2.600 m2 lik tırmanma alanı ile birlikte kafe, sauna, yoga ve fitness dersleri alabileceğiniz  ve farklı etkinliklere de katılabileceğiniz stüdyolar da bulunan Brooklyn Boulders’a günlük giriş ücreti $25 olup aylık üyelik opsiyonları da mevcut.

#5 The Surf Office 🏄🏼

The Surf Office, adından anlaşıldığı gibi; bir sörf ofisidir; dilediğinizce sörf yapabileceğiniz bir co-working ve yaşam alanı. Şu an lokasyonlar arasında Lizbon ve Kanarya adaları bulunmaktadır. Aslında sörf yapmak zorunda değilsiniz. Lizbon’daki katılımcıların yalnızca %30’u ve Kanarya Adaları’ndaki katılımcıların %65’i sörf yapıyor.

Tek kişilik oda fiyatları $70’dan başlamakta olup dilerseniz odanızı bir başkasıyla paylaşarak da tasarruf yapabilirsiniz.

#6 Duke Studios 🍉

Ortak çalışma alanı, masa kiralama, stüdyo alanı seçenekleri sunan ve aylık fiyatı $120 ila $500 arasında değişen Leeds’deki bu çalışma alanı aslen kreatif freelancerlar için oluşturulmuş. Üyelikle beraber lazer kesicileriyle oynama şansına sahip oluyorsunuz, eğer ilginizi çekerse.

 

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.