Freelancer CV Hazırlama Rehberi

Müşteri ile kurulacak ilişkilerde ikna edebilme gücünün arttırılması ve sunumun somut, sabit bir materyal ile desteklenmesi için oldukça önemli olan CV, freelance çalışma prensibini benimsemiş kişiler için de olmazsa olmaz bir kriterdir. Özgeçmiş bir çalışan için adeta kimlik görevi görür, bu nedenle özenle hazırlanmalıdır.

Freelancer için geçmişte ortaya konan işlerin sergilenmesi, portfolyo oluşturulması ve profesyonellik kazanılması için başarılı bir CV şarttır. CV hazırlama iş alanı farklılıkları ya da bireysel farklılıklar gibi çeşitlilik gösterse de bir freelancer için CV, genellikle bazı yeterliliklere sahip olmalıdır.

Etkili Bir CV İçin Yapılması Gerekenler

İçerik yazarlığı ya da editörlüğü ya da tercümanlık gibi yazınsal metin odaklı işlerin yanı sıra grafikerlik ya da tasarımcılık gibi görsel odaklı işleri de barındıran freelance çalışma modeli için hazırlanacak CV’nin etkili bir değer kazanması, CV’nin hem biçimsel hem de içeriksel bütünlük içinde olması koşulunu taşır.

●      Özgünlük

Freelancer için başarılı kabul edilebilecek bir CV’nin öncelikle özgün olması beklenir. Google üzerinden arama yapıldığında binlerce hazır CV şablonu çıksa da özgünlük, dikkat toplayan bir ayrıcalık kazandırır. CV’nin resmi bir formatı yoktur, olmamalıdır. Burada önemli olan nokta; CV’nin hem yazı boyutunun hem de görsel boyutunun özgünlüğü ve farklılığıdır. Profesyonel bir imaj için sıradanlıktan uzak durulmalı, yaratıcılığın ön planda olduğu freelance iş pazarında kişiye özgü bir CV oluşturulmalıdır.

●      Optimal Okunurluk

CV’nin müşteri ya da bir kurum, kuruluş için okunmaya değer olması şarttır. Bu nedenle bir özgeçmişten beklenen minimum zaman harcanarak maksimum bilgiye ulaşmaktır. Freelance çalışan kişinin kısa sürede etkili bir görünüm kazanması için CV’de yer alan bilgilerin kısa, öz ve açıklayıcı olması gerekir. Portfolyonun sunulması için öncelik geçmişte yapılan işlere verilmeli, klasikleşmiş CV yanlışlarına yer verilmemelidir. Hobiler ya da ilgi alanları şeklinde bölümler oluşturup bu bölümlere kitap okumak, film izlemek, trekking yapmak benzeri standartlaşmış bilgiler yazmak, hedef kitle için oldukça önemsizdir. Türkiye’nin en çok tercih edilen iş bulma platformlarından birinde insan kaynakları uzmanlarına yönelik yapılan bir ankete göre; İK uzmanlarının %53,7’si okunurluğun önemine dikkat çekiyor. CV’deki içeriğin kısa ve netliğinin dışında imla hatalarının bulunmaması da gerektiği belirtiliyor.

●      Standardın Dışındaki Biçim

İçerik anlamında kısa, öz ve açıklayıcı olması gereken CV’nin biçimi de freelance çalışma modeli için uygun hale getirilmeli, özgün bir şekilde düzenlenmelidir. CV’nin sabit bir formatı olmasa da isminizi kâğıdın en üstüne yazmanız yerinde olacaktır. İsim bilgilerinin yanı sıra mail adresi ya da telefon numarası, sosyal medya hesapları gibi iletişim bilgilerinin de görünür bir şekilde yazılması tavsiye edilir. Yine yukarıda sözü edilen ankette İK uzmanlarının %73,9’unun biçime önem verdiği ve CV’de biçimin düzenli olması gerektiği görülüyor.

Biçim konusundaki özgünlüğü yaratabilmek için kişisel becerilerinizi ve iş alanınızı kullanmanız, yaptığınız iş ile benzer bir CV biçimi oluşturmanız müşteri üzerinde pozitif bir etki sağlayacaktır. Örneğin; bir tasarımcı, tasarımları doğrultusunda bir CV hazırlayabilir, metin yazarı, CV’sinin metnini bu profesyonellikle yazabilir ya da çizim işiyle uğraşanlar sanatsal bir çizim ile CV’nizi benzerlerinden ayırabilirsiniz.

Özgür bir çalışma ortamı sağlayan, mekân ve zaman fark etmeksizin sınırsız bir esneklik sunan freelance çalışma modelinde profesyonel bir marka imajı sağlandığı takdirde karşı taraf üzerinde oluşturulacak tutum olumlu olur. Bu sebeple CV’nin başarılı olmasının etkenlerinden biri de içeriğin yanı sıra CV sahibinin donanım ve imajıdır. Freelancer için profesyonel bir imaj oluşturulması; portfolyonun düzenlenmesi, sosyal medya kullanımı ve web sitesi tasarlanması gibi faktörlerin dışında faturalandırma sistemi gibi sektörel değerlerin de kullanımından geçer. Rimuut, freelancer çalışanlar için online bir şekilde faturalandırma işlemi sağlar. Kurumsal diyaloglarda ve profesyonel bir iş disiplini oluşturulmasında oldukça önemli olan faturalandırma olanağı, freelance çalışanları rakiplerinden öne çıkaran fonksiyonlardan biridir. . Freelance çalışanlar Rimuut aracılığıyla kurumsal müşterilerini faturalandırabilir, böylece yaptıkları işlere resmiyet kazandırabilir.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.