Freelance Danışmanlık Hizmeti Vermek İçin Öneriler

Dünya Ekonomik Forumu’nda ele alınan bilgiler, 2027 yılında toplam iş gücünün yarısını serbest zamanlı freelance çalışanların oluşturacağını öngörüyor. Günümüzde standardizasyonun aksine özgür, esnek ve serbest bir çalışma imkânı veren freelance modeli, gelecekte daha da kapsamlı ve geniş bir hal alacaktır.

Sabit bir ofis ortamından ziyade tamamen esnek çalışma şartlarına sahip olan freelance çalışma modeli yalnızca içerik ya da görsel oluşturma gibi işlerde değil; kariyer danışmanlığı, pazarlama danışmanlığı, satış danışmanlığı ya da kariyer, yaşam koçluğu gibi “danışmanlık” başlığı altında toplanabilecek işlerde de mümkündür. Uzmanlık alanınızla bağlantılı olarak ister ticari işletmelere pazarlama ya da satış danışmanlığında bulunabilir; dilerseniz de bireysel anlamda kariyer danışmanlığı gibi işlerle insanların kariyerlerini başarılı bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Kariyer Danışmanlığı

İş hayatında her insanın beklenti, amaç ve hedefleri farklılık gösteriyor. Özellikle üniversiteye hazırlanan bireyler kendilerini boşlukta hissediyor, doğru ve başarılı bir gelecek inşa etme konusunda yetersiz kalıyorlar. İşte bu noktada devreye giren kariyer danışmanları, danışmak isteyenlerin beklenti, amaç ve hedefleri doğrultusunda profesyonel bir şekilde gelecek inşa ediyor, uygun iş seçiminin yanı sıra yaşam standartlarının yükseltilmesi konusunda da destek sağlıyor.

Çalışma hayatına atılmaya hazırlanan öğrencilerin yanı sıra çeşitli firmalarda kariyer danışmanlığına başvurabiliyor. Çalışanların kariyer planlaması, iş motivasyonunun sağlanması, yetenek yönetimi ve iş bölümü dağılımı gibi konular, freelance olarak çalışan kariyer danışmanlarının ilgi ve iş alanlarını oluşturuyor.

Finans Danışmanlığı

Sürekli olarak hareketlilik gösteren borsalar, döviz birimleri arasında yaşanan çalkantılar, yıldan yıla değişen enflasyon oranları ya da borçlanma, borç yapılandırma, bütçe oluşturma, yatırım yapma gibi konular için profesyonel destek almak isteyenler, freelance finans danışmanlarına başvuruyor.

Belli bir bütçeye sahip olup da yatırım yapmak isteyen bireyler, mali tablo oluşturmak isteyen küçük ya da büyük ölçekli şirketler, fizibilite uyarılarından haberdar olmak isteyen yatırımcılar gibi geniş bir müşteri ağına sahip olan finans danışmanlığı hizmeti, freelance olarak da yapılabiliyor. Freelance finans ya da yatırım danışmanları öz kaynak ihtiyacının hesaplanmasından ödeme takvimi oluşturma gibi pek çok alanda müşterilerine hizmet veriyor.

Proje Yönetim Danışmanlığı

Firmalar tarafından Avrupa Birliği, TUBİTAK gibi kurumlara sunulmak için projeler hazırlanıyor; bu projelerin yönetiminde ise freelance proje yönetim danışmanlarına başvuruluyor. Proje yönetim danışmanları yalnızca sözü edilen kurumlara yönelik projelerde değil; gereksinim analizi, risk yönetimi, ekip ve sunum değerlendirme gibi konuların yanı sıra iş planı hazırlama ve performans ölçüm gibi alanlarda da görev yapıyor. Oldukça geniş bir görev tanımına sahip olan freelance proje yönetim danışmanlığının önemi her geçen gün artıyor.

Proje yönetimi danışmanlığı, kurumlara üç yönlü bir hizmet sağlıyor. Zaman, maliyet ve kapsam şeklinde özetlenebilecek başarı kriterleri, proje yönetim uzmanları ya da danışmanları tarafından sağlanıyor. Uzmanlık alanlarına bağlı olarak yapılabilecek freelance proje yönetim danışmanlığı ile proje başlangıcı, yürütmesi ve sonucu, firmalar için de oldukça önemli bir konu haline geliyor.

Danışmanlık Hizmetinde Resmiyet

Birey odaklı kariyer danışmanlığı gibi danışmanlık hizmetleri dışında proje yönetimi ya da finans, yatırım danışmanlıkları gibi firma, kurum ya da şirketlere yönelik yapılan danışmanlıklarda hizmetin profesyonelliği önemlidir. Gerek danışmanın profesyonel bir imaj sergilemesi açısından gerekse kurumun yükümlü olduğu vergi, sözleşme gibi sorumluluklar bağlamında adeta bir zorunluluk haline gelen faturalandırma gerekliliği ya da sözleşme ihtiyacı gibi konularda yardımcı olan Rimuut, freelance çalışanların faaliyetlerinin resmi hale gelmesinde rol oynuyor. Rimuut ile freelance çalışanların tamamı iş, ürün ya da hizmeti karşısında fatura kesebiliyor. Yapılan işe resmiyet kazandırmak ve karşılıklı olarak profesyonellik sağlamak için önemli olan online faturalandırma işlemi, Rimuut ile basit bir şekilde sağlanıyor. Rimuut, her freelancer için bir şirket gibi çalışabilme olanağı tanıyor.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.