Freelance Hayata Geçişte Yaşanan 5 Şok

Tam zamanlı ofis çalışanıyken “ah bir freelancer olsam la la la la laaa” diye şarkı söyledik hepimiz. Sonunda karar verdin ve işinden ayrıldın. Rüyaların gerçek oldu. Gerçekten oldu mu acaba? Sağlam bir geçiş. Kabul et. Bu atlayışı yapan birçok insanın (sanılandan daha sık) yaşadığı şokları aşağıda yazdık.

#1 Ofisi özlersin

6.30’da alarmla zar zor uyanmayı, sabah trafiğini, su sebili başındaki gereksiz muhabbetleri özleyeceğini hiç düşünmezsin, değil mi? Ama tüm gün (ve her gün) kendinle baş başa kalınca “acaba diğerleri şimdi ne yapıyordur” diye meraklanmak kaçınılmaz olur. An gelir, konudan sapıp, muhabbetin gırla döndüğü, saatler süren toplantıları özlersin. Bir takımın parçası olmayı özlersin.

#2 Artık içeriden biri değilsin

Bir arkadaşımız 8 yıl çalıştıktan sonra çocukları için işinden ayrılmış, birkaç sene sonra da sektöre freelancer olarak dönüş yapmıştı. Freelance iş yaptığı eski firmasında artık içeriden biri olmadığı için farklı olduğunu, “Eskiden firmanın içeride, dışarıda işleyişine hakimdim ama şimdi çok fazla tahmin yürütmek zorundayım” diyerek zorlandığını itiraf etmişti.

#3 Zaman kavramı değişir

Google denen kara deliğe hepimiz belli aralıklarla düşüyoruz, değil mi? Günler süren araştırmalarla (bir de araya kaçan bebek videolarıyla tabi) bir çalışan olarak vakit geçirmenin bir maliyeti olmayabilir, ancak freelancer olduğunda “vakit nakittir”. Ve söz konusu, senin naktin. Freelancer olduğunda zaman yönetiminde daha dikkatli olmalısın. Başarılı olmak için daha verimli nasıl çalışabileceğini hesaplaman gerektiğini ne kadar vurgulasak azdır.

#4 Artık kendi işinin sahibi olduğunu farkedersin

Bir çalışan olmaktan freelance hayata geçişte seni en çok zorlayan şeylerden biri beraberinde gelen bürokratik yüktür; SSKsıdır, vergi beyanıdır, bunlarla uğraşmaya başlarsın. Kısaca, artık küçük bir işyeri sahibisin ve bunun getirdiği başağrılarına da merhaba demelisin. Yönetsel becerilerini bir an önce geliştirmeni şiddetle tavsiye ediyoruz.

#5 İş ve hayat dengesini kurmak artık daha zor

Çalışanken işe gidiş-gelişinde veya anlamsız toplantılarda öldürdüğün zamanda başka neler yapabileceğini hayal edersin. Freelance hayata ilk geçtiğinde verimli çalışırsın, ama sonra bir bakmışsın, iş ve hayat dengen dağılmaya başlamış. Bu ikisini ayırmak çoğu freelancer için zordur. İş için ayırdığın vakti kişisel vaktinden ayırman, öğrenmen gereken bir beceri, buna dikkat etmelisin.

 

Ama freelancer olmanın avantajları çok daha fazla, bundan emin olabilirsin.

Artık özgürsün bir kere. İstemediğin bir işi yapman için kimse seni zorlamıyor. Tutkulu olduğun alanda kendini geliştirip, o alanda aranan bir freelancer olabilirsin. Artık saatlerin senin kontrolünde, nasıl harcayacağına sen karar vereceksin.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.