Freelance İşin İçin Küçük Tüyolar

Freelancer olarak başarılı olmak için sahip olduğun teknik beceriden daha fazlasına ihtiyacın var. Kendine ve işine devamlı yatırım yapmalısın. Yatırım yapmaktan anladığın da yalnızca iş kovalamak olmamalı.

Yeni ilişkiler kurmak, mevcut ilişkilerini güçlendirmek, pazarın değişken faktörlerini doğru okuyabilmek ve diğer servis sağlayıcı ve freelancerlar ile ortaklıklar kurmak, yatırım anlamında yapabileceklerinden bazıları. Adeta “freelance makinesi”ne dönüşen 3 freelancerdan bilgelik kokan tavsiyeleri senin için aşağıda derledik:

Gerçek bir iş yaptığını unutma

İşine 9-5 ciddiyetinde yaklaşman gerekir. Hobi yaklaşımı birçok freelancerın düştüğü bir hata olup, bu arkadaşların profesyonel tavır takındığında işlerini büyüttüklerine bizzat şahit olmuşluğumuz var. İşinde gösterdiğin ciddiyet, müşterilerin tarafından tavsiye edilmene ve böylelikle freelance işini büyütmene imkan sağlar. Kesin bilgi, yayalım.

İleri, hep ileri, daima ileri

Sıfır noktasından başlamak tabi ki kolay değil. Başlarda az iş bulursun, az para kazanırsın, bu yüzden de az motive olursun. Merdivenin daha ilk basamağındasın. Ama disiplinli çalışmaya devam etmelisin. Önceleri çok para kazandırmayacak işleri alarak neler yapabildiğini gösterme fırsatı bulabilirsin. Sonra o işleri portfölyende sunman daha büyük işler almanda büyük rol oynacak.

O kadar da hızlı değil

Tanıdığımız birçok freelancer aldığı işi bir an önce teslim etmek için acele eder, hızlı teslimatın müşteriyi mutlu edeceğine inanırdı. Ama ne yazık ki bu hızın normalden fazla revizyona sebep olduğuna hep beraber şahit olurduk. Gerekenden daha hızlı olmaya çalışma. Hızlı başlayıp hızlı bitirmen daha iyi sonuçlar getirmeyecek. Proje ile ilgili tüm yapacaklarını yaz, çiz, dağıt. Sonra toparla ve harekete geç. Sonuçlarına sen de şaşıracaksın.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.