Freelance İşinizi Büyütmenin 8 Etkili Yolu

Pazarlama, bir freelancerın olmazsa olmazıdır. Kendini ve freelance işini doğru tanıtmaz ve pazarlamazsan freelance kariyerin eninde sonunda düşüşe geçer, çünkü çoğunlukla güvendiğin “word of mouth” dediğimiz “ağızdan ağıza” pazarlamanın (nasıl bir çeviriyse artık!) yeterli olmadığını zaman içinde görürsün. Ürün veya servis, ne sunuyorsan, onunla özdeşleşen bir marka olmaya çabalamalısın. Freelance işini doğru pazarlamana yardımcı olacak 8 ipucunu senin için aşağıda sıraladık:

#1 Pazarını iyice tanı

Öncelikle “kime ne sattığını” iyi bilmen lazım. Hedef kitlenin demografik yapısını iyi tanımanı tavsiye ediyoruz. Cevap bulman gereken sorulardan bazıları; hedef kitlene nasıl ulaşırsın?, harcama alışkanlıkları nasıl? sevdikleri, sevmedikleri şeyler neler? hangi sektöre hizmet ediyorlar? Bu soruların yanıtları başarılı bir pazarlama stratejisi oluşturmana yardımcı olacak, inan.

#2 Profesyonelce bir düzen kur

Profesyonel davranmalısın. Nedir profesyonellik peki? Yenilikleri yakından takip etmelisin mesela. Hakkında detaylı bilgi, iletişim bilgilerin ve en önemlisi teknik becerilerini net olarak gösterdiğin işlerinin yer aldığı portfolyona yer verdiğin bir websiten olmalı. Blog yazarak potansiyel müşterilerini sunduğun faydalı bilgilerle etkileme yoluna gidebilirsin. Sosyal medyada, marka değeri oluşturmanda faydalı olacak paylaşımlarda bulunabilir, networkünü geliştirebilirsin.

#3 Kendi websiteni oluştur

Çok bilinen, basit bir ipucu gibi gelebilir ancak çoğu freelancerın bunu atladığını unutmamalıyız. Bir freelancer için websitesi, portfolyo, CV ve kartvizinin birlikte can bulduğu yer olup, en iyi “seni” potansiyel müşterilerine göstermek için mükemmel bir fırsattır. Değişik ve yaratıcı konularda yazdıklarınla blog sayfanı da coşturabilir, çok daha geniş kitlelere ulaşabilirsin.

#4 Kartvizin cazibesini küçümseme

Ne zaman bir “müstakbel” müşteri ile tanışacağını bilemezsin. Her zaman yanında kartvizitinin olmasında fayda var. Kartvizitinin kendini pazarlamada etkisi de büyüktür. Ne kadar kreatif ve cezbedici bir kartvizit tasarımın varsa, o derece yüksektir hatırlanma ihtimalin, bizden söylemesi. Kartvizitin, yarattığı etkiye göre sana müşteri de kazandırabilir, talihsizce direkt çöpe de gidebilir. Sana tavsiyemiz, her daim yanında taşıdığın afili kartvizitin olsun.

#5 Sosyal medyadaki varlığını coştur

Sosyal medya aracılığıyla müşteri bulan freelancer etrafında duymuşsundur? Bu bir şehir efsanesi değil, gerçek. Sosyal medyadaki varlığını güçlendirerek, hesaplarını güncel tutarak, sık paylaşım ve etkileşim yaparak, kendini markalaştırabilir ve rakiplerinin önüne geçebilirsin. Sosyal medyayı bir “game changer” olarak görmelisin. Paylaş, etkileş ve network oluştur.

#6 Misafir bloglaşma

Diğer bloglarda yer alan faydalı, eğlenceli bilgileri paylaşmak için misafir bloglaşma iyi bir yöntem sayılabilir. Aynı zamanda kendi hizmetlerini de tanıtmana faydalı olur. Kısacası okuyucularına başka kaynaklardan fayda ve değer sağlarken, kendi tanıtımını da alttan alttan yapmış olursun.

#7 Asla hayır deme

Dijital dünya fırsatlarla doludur. Freelancer olarak, özellikle de yeni bir müşteriye “hayır” deme lüksün pek yoktur. Eğer bir projeye yeterince büyük değil veya sen çok dolusun diye hayır dersen, sadece mevcut projeyi değil, muhtemelen aynı müşteriden ileride gelecek diğer işleri de kaybetmiş olursun. “Evet” taktiğini uygularsan, müşterilerini mutlu edersin. Sana sadık kalıp, seni tanıdıklarına önerme ihtimalleri de katlanır.

#8 Diğer freelancerlar ile takım oluştur

Boğazına kadar işe batmışsan ve ciddi anlamda dikkatini ve çabanı gerektirecek taze bir iş gelmişse, “takım arkadaşı”na devredebilirsin mesela. Sana yakın beceri ve uzmanlığa ve de benzer kafalara sahip olduğun insanları etrafta tutmak ve güç birliği yapmak her zaman faydalı olur.

 

Photo by Oliver Cole on Unsplash

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.