Freelance Kariyerini Babana Nasıl Açıklarsın

Babalar genelde çocukları için en doğrusunu bildiklerine inanırlar. Çocuklarının hayatlarını daha doğdukları andan itibaren planlarlar; şöyle okusun, şu mesleği yapsın vb. Genelde ne yaparsa yapsın çocuklarını destekler gibi görünseler de gerçekte gidecekleri yolu çocuklarının çizmesinden ziyade kendilerinin halihazırda çizmiş olduğu yoldan gitmesini arzular, alttan alta buna yönlendirmeye çabalarlar.

Bu nedenledir ki sen ona hesap verdiğin bir patronun olmadığını, freelance iş yaparak kendin için çalıştığını anlatmaya çalıştığında olaya oldukça şüpheci yaklaşacaktır. Ama bu engeli de aşmanın yolları var tabi. Aşağıdaki adımları izleyebilirsin:

#1 Yaptığın işin çerçevesini iyi çiz 🕵🏻 

Freelance kavramı, karşındaki 20’li veya 30’lu yaşlarında biri olsa da kimi zaman kafalarda  iş etiği, bütün gün pijama giymek vb. klişeler yaratabiliyor. Hele ki karşındaki hayatı boyunca tam-zamanlı bir ofis işinde çalışmış göreceli yaşlı biriyse, proje bazlı uzaktan ve esnek çalışma fikri onda başka bir gezegenden gelmiş hissi yaratır.

Öncelikle, babanın yaptığın iş hakkındaki fikrini sıfırdan inşa etmen gerekir. Ailenden ayrı yaşadığını farzedelim. Muhtemelen her telefon görüşmenizde “iş buldun mu?” sorusuna maruz kalıyorsundur. Bu sorunun tam da hayatının en önemli ve zor projelerinden birini henüz bitirmiş olduğun bir anda sorulduğunu düşün. Saçını (eğer kaldıysa) yolup, telefonu pencereden dışarı fırlatmak istersin. Ama tabi karşındaki baban ve kendini zorlayarak mümkün olduğunca nazik bir cevap vermek durumundasın.

Şöyle başlayabilirsin mesela; müşterilerinle buluşmak için erken kalktığın birkaç durumdan bahsi açıp, çalışmak için arkadaşlarını ektiğin zamanlarla süsleyip, son projeni tamamlamak için ne kadar uzun vakit harcadığınla taçlandırıp babanın en azından yaptığın işin ne olduğunu yeniden kafasında değerlendirmesine yol açabilirsin.

#2 Aklını karıştırmak için afili pazarlama terimleri kullan 🙄

Tabi ki işinden bahsediş şeklin önemli. Örneğin, bir şirketin blog sayfası için içerik üretme ve birkaç SEO link yaratma üzerine bir iş aldın diyelim. Senin için basit ve kısa zaman alacak bir iş olabilir. Ama akıllılık edip, babana yaptığının  şirketin halka verdiği mesajı kontrol edip, marka bilinirliğini arttırmak olduğunu anlatabilirsin.

Bunun biraz ikinci el araba satan galerici ağzı olduğunun farkındayız ama afili terimler çoğu zaman işe yarar. Baban hala bir enayi olduğunu düşünebilir, ama en azından bir şeyler beceriyor görünen bir enayi. İçerik pazarlama bulutu geliştirmek mi? Neden olmasın? Pivot eden ölçeklemeyi optimize etmek mi? Fırlat duvara, bakalım yapışacak mı.

Şunu unutma ki, babalar hiçbir zaman bilmediklerini belli etmezler. İkna edici şekilde saçmaladığında kafasını sallayacak ve kendi zamanında aynı şekilde yaptıklarını söylecek.

#3 Fatura kestiğinden bahset 💪🏻

Babaların hayatta en emin oldukları şeylerden biri, çocuklarının onlardan parasal konularda tavsiye almadıkları durumda batakta muhtaç halde yaşadıklarıdır. Ancak eğer faturanı kendin kestiğini söylersen, bu sefer de beceremediğini düşünüp başının devletle derde gireceğini kurup fenalıklar geçirebilir. Bundan kaçışın yolu ya şirket kurmaktan geçer ya da Rimuut Faturalandırma Servisi'ni kullanmaktan.

#4 Kazara gerçekleşebilecek sahte bir plan hazırla 😉

İyi kötü para kazanmaya başladığın, hatta yılbaşında ilk kez kendi kazandığın parayla hediyeler alabildiğin halde baban “plan”ın hakkında konuştukça konuşacaktır. Yalnızca 20'lerindesin, bu yüzden “plan”ın olabildiğince eğlenmek ve açlıktan ölmemek. Bu yaştakiler için en önemli plan değil midir bu?

Tabi ki bunun babanı mutlu edecek bir plan olmadığını biliyoruz. Olgun ve sorumlu olduğunu gösterir şekilde konuşmalısın ki seni bir bara gidip bayılırcasına içecek kadar uzun süre yalnız bırakmaya ikna olsun. Bunu başarmanın iyi bir yolu, hiçbir şekilde tamamlamayı düşünmediğin zekice bir plan yapmak. Sözde stratejin kalıcı bir iş bulana kadar freelancer olarak deneyim kazanmak üzerine kurulu olsun.

Tabi bu bir süreliğine babanı tatmin edecektir, ama aralıklarla güncellemen gerekebilir.

İşin ilginç tarafı, yarattığın bu sahte plan bir süre sonra kulağa çekici de gelebilir. Komik olmaz mıydı?

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.