'Freelance' Kelimesi Nereden Geliyor?

Pijama ve spor kıyafetlerin freelancer üniforması olması bilindik klişelerdendir, ancak birkaç yüzyıl önce freelancerların iş kıyafetleri biraz farklıydı: zırh takımı 🤔

“Freelancer” bir zamanlar “paralı orta çağ savaşçısı” na denirdi. İddia edildiği üzere, Sir Walter Scott, 1820’de yayımladığı romanı, Ivanhoe’da bu terimi kullandı. Hikayesi 12.yy.’da geçen roman, mızrak dövüşleri ve gelişen soyluluk temalarını konu alıyordu. Bazı bölümlerde Robin Hood bile konuya dahil edilmişti.

Peki “freelancer” terimi nasıl ortaya çıkti? Free Companions adında bir grup paralı savaşçıların kaptanı olan Maurice de Bracy’in sözleri şu şekildedir;

“Richard’a Free Lance’lerimin (mızraklı süvarilerimin) hizmetini sundum ancak reddetti- Hull’a kadar onlara (free lance’leri kastediyor) yol göstereceğim ve Flanders’a giden gemiye bindireceğim. Hareketli bir dönemde olmamızın sayesinde, free lance gibi aksiyon insanları her şekilde iş bulacaktır.

Avrupa’daki özel seçilmiş paralı savaşçıların azalan popülaritesine rağmen, “free lance” kavramı yayılmaya devam etti. 1900’lere yaklaşırken bu kavram, farklı işverenler adına, esnek saat ve şartlarda iş yapan serbest çalışanlar- özellikle gazeteciler- için kullanılmaya başlandı. Her ne kadar başlangıçtaki “Free lance” kelimesinin kullanım alanı yıllar içinde değişmiş olsa da, “esneklik” ve “özgürlük” vurgusu hep sabit kalmıştır.

Özünde fikir aynı. “Free” hala esnekliği simgelerken, “lance” de artık silahlara değil, kendi modern freelance aletlerimiz olan klavyeye, kameraya..vb. karşılık gelmektedir. Ayrıca bazen müşterileri ile fatura, ödeme vs. yüzünden tartışmaya giren bazılarınızın sorunla boğuşurken “lance” (mızrak) kullanma hayaliniz olduğunu da bilmiyor değiliz.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.