Freelance Ne Demek? Freelancer Ne İş Yapar?

Eski çağlarda “paralı ortaçağ savaşçı”larına verilen bir isim olan freelancer kavramı, ilk defa 1820 yılında Sir Walter Scott tarafından kaleme alınan Ivanhoe’da da kullanılmıştır. İlerleyen yıllarda Avrupa’da paralı askerlerin popülaritesi azalsa da freelance kavramı hızla yayıldı. 1900’lü yıllarda farklı işverenler adına esnek saat ve çalışma koşullarına sahip serbest çalışanlar -özellikle gazeteciler- için kullanıldı. Kelime anlamı olarak “Free” hala esneklik anlamında kullanılır ve artık “lance” silahları değil, bugünün modern aletleri klavye, kamera veya fotoğraf makinesi gibi cihazları simgeler. Freelance kelimesinin kullanımı yıllar içinde değişse de esneklik ve özgürlük anlamını hiç yitirmemiştir.

Günümüzde Freelance Çalışmak

İnsan yaşamını kolaylaştıran ve modern bir dünya yaratan teknolojik gelişmeler, insan iletişiminin sınırlarını da ortadan kaldırıyor. Özellikle internet üzerindeki sosyal platformlar insanların birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmalarına imkân sağlıyor. İnternet kullanımının en önemli avantajlarından biri de birçok kişi için iş ortamı sağlaması. Özellikle freelance çalışanlar için mükemmel bir bağlantı aracı olan internet, gelişen medya teknolojileri sayesinde yeni iş alanlarının oluşmasına yardımcı oluyor. Bir kurum ya da şirketin işlerini proje bazında saatlik ya da belirlenen kriterlere uygun olarak serbest ortamlarda yerine getiren freelance çalışanlar, şirket dışı bir eleman olarak değerlendiriliyor. Tamamen kendine ait bir çalışma düzenine sahip olan freelancer, konusunda uzman olduğu işleri kendi çalışma prensiplerine göre tamamlıyor. Günün hangi saatinde ve nerede çalışacağına kendi karar veriyor. Önemli olan aldığı işi zamanında ve eksiksiz teslim etmesi. Freelance çalışan insanların bu özgür dünyası günümüz gençlerinin dikkatini çekiyor.

Freelancer Olmanın Avantajları

●      Freelancer olmanın en çekici avantajı, çalışma saatlerinin esnekliği. Kişi çalışma isteğinin ve verimliliğinin en yüksek olduğu saatte özgürce çalışabiliyor. Saat dayatmasının olmaması, iş baskısını azaltıyor, yaratıcılığın ve motivasyonun da yüksek olmasını sağlıyor.

●      İstediğin yerde çalışabilmenin dayanılmaz hafifliği. Çalışma ortamı kişinin başarısını tetikleyen en önemli faktörlerin başında yer alıyor. Ofisin kapalı havası, kalabalığı, giyinme zorunluluğu, gürültüsü, çalışma şevkini kırabiliyor. Freelancer canının istediği kıyafetle, canının istediği yerde işlerini yapabiliyor. Dilerse evde çalışmak yerine deniz kenarında bir kafe de ya da bankta; kısacası internetin olduğu her yerde çalışabiliyor.

●      Çalışan iş yerine ya da kuruma bağlılık, biz bilincinin oluşması için önemli. Ancak uzun süre aynı şirkette çalışmak yaratıcılık kabiliyetinin körelmesine sebep olabiliyor. Freelance çalışanlar herhangi bir kuruma bağımlı değil. Tek bir kurum yerine birçok farklı firma ya da kurum ile işbirliği yapabiliyor. Bu durum farklı iş alanları ve projeler hakkında bilgi sahibi olmasını dolayısıyla da vizyonunun gelişmesine yardımcı oluyor.

Freelance Yapılabilecek İşler

Yazılım Geliştirme Uzmanı

Web, mobil, masaüstü ve sistem programcılığı gibi farklı alanları kapsayan yazılım geliştirme uzmanlığı en çok tercih edilen freelance çalışma alanları arasında yer alıyor. Bilgisayar, matematik ve İngilizce konusunda uzmanlık gerektiren bu alan özellikle Wordpress geliştiriciliği konusunda talep görüyor.

Grafikerlik

Corel Draw, Freehand, İllustrator ve Photoshop gibi grafik programları konusunda uzman grafikerler için uygun grafikerliği, freelancer olarak yapabilirsiniz.

Editörlük ve Yazarlık

En çok tercih edilen freelance çalışma alanlarından bir olan editörlük ve yazarlık için dil bilgisi kurallarına hâkim olmanız gerekiyor. Aynı zamanda kelime dağarcığı, anlatım kabiliyetinin ve en önemlisi sabrınızın da sınır tanımaması gerekiyor.

Çevirmenlik ve Tercümanlık

Geliri en yüksek freelance çalışma alanlarından biri de çevirmenlik ve tercümanlık. Yazılı ve sözlü olarak yapılabilen tercümanlık işi ile çeviri işleri alabilirsiniz.

Online Eğitmenlik

Eğitmenler için ek gelir imkanı sağlayan online eğitim siteleri ne başvurarak online eğitmenlik yapabilirsiniz. Birçok örgün eğitim kurumu artık eğitimlerini online olarak kendi sitelerinde yayınlıyor.

Freelance Çalışıp Fatura Kesmek

Genel inanışın aksine freelance çalışanlar da artık çalıştığı kurumları faturalandırabiliyor ve çalışmaları için kolaylıkla sözleşme hazırlayabiliyor. Bilindiği gibi kurumlar ile birlikte çalışabilmek için freelance çalışanların fatura kesmesi gerekiyor. Rimuut sayesinde freelance çalışanlar kendine ait bir firma kurmak zorunluluğu olmadan çalıştığı kurumları faturalandırabiliyor, bu sayede daha fazla müşteri ile çalışarak işlerini büyütebiliyor.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.