Freelancerlar İçin Kişisel Gelişim Önerileri

Teknolojinin gelişimine paralel olarak iş kaynaklarının sanal ortam üzerine yoğunlaşması ile son yıllarda freelance çalışanların iş olanakları da epey artış göstermiştir. Son yılların gözde çalışma şekillerinden biri olan freelance çalışma, bağımsızlığına düşkünherkesin hayallerini süslüyor.

Her ne kadar zaman ve mekân sınırı olmasa da başarılı bir freelancer olmak için disiplinli bir çalışma sistemi oluşturmak ise şart. Kişisel performansa dayalı bir çalışma sistemi olan bu meslek dalı, kişinin sürekli kendini geliştirmesini, yeniliklerden haberdar olmasını ve her zaman motivasyona sahip olabilmesini gerektirir.  Başarılı olmak için çok çalışmak ve çabalamak elbette ki çok önemli bir unsur. Ancak kişinin kendine zaman ayırması ve zihnini rahatlatacak yöntemleri uygulaması da freelance çalışma sisteminde başarılı olmanın altın anahtarlarından biridir.

Kişisel Gelişim Önerileri

Tüm çalışanlarda olduğu gibi freelance çalışanlar için de iş ve özel hayat dengesinin korunması oldukça önemlidir. Daha çok iş almak ve tüm işleri yetiştirmek için sürekli bilgisayar önünde hareketsiz oturmak; hem ruh hem de beden sağlığı için tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle daha başarılı bir freelancer olmak için neler yapabileceğinize dair, iş-hayat dengenizi kurmanızda size destek olacak kişisel gelişim önerilerini sizler için hazırladık.

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişinin kendini tanıması ve eksikliğini hissettiği alanları tamamlamaya çalışması kişisel gelişim olarak tanımlanabilir. Özellikle freelance çalışanların potansiyelini ortaya çıkarmada oldukça etkili bir yöntem olan kişisel gelişim için kişisel gelişim kitapları satın alabilir; kişisel gelişim eğitimleri ve kişisel gelişim kurslarına gidebilirsiniz. Kişisel gelişim kitapları ile size zarar veren, huzurunuzu kaçıran ve mutsuz eden düşüncelerden kurtulmayı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda başarısızlık nedenleri hakkında bilgi sahibi olabilir, bu problemleri çözmek için hangi yolların izlenmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Kişisel gelişim kitapları günlük hayat içinde karşılaşılan rutin problemlerin üstesinden gelinmesini hedefler. Çalışanların kusursuz olmak yerine sorumluluk sahibi ve elinden gelenin en iyisini yapmaları gerektiğine inanmalarını sağlar.

Kendinizin Farkında Olun

Hangi konuda uzman o ve hangi işi yaparken mutlu olduğunuzu değerlendirin. İşini severek yapmak hem kişinin motivasyonunu arttırır hem de daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Kendine güvenen, hedeflerine odaklı ve çalışma isteği yüksek olan kişiler iş hayatında daha başarılıdır. Bu kişiler, olaylara pozitif bir yön katmayı başarır ve kötü durumlardan daha az etkilenir. Sizler de zayıf yönlerinizi ve eleştirdiğiniz davranışlarınızı listeleyin. Zayıf yönlerinizi güçlendirebilmek için neler yapabilirsiniz, sınırlarınız ne, tüm bu soruların cevabını kendi içinizde arayın. Kişisel gelişimi için çaba gösteren insanlar, diğer insanlarla daha iyi ve sağlıklı ilişkiler kurabilir. Sosyal hayatta daha başarılı olmak freelance çalışanların daha yaratıcı ve daha verimli işler çıkarabilmesine yardımcı olur. Kişinin kendine has yeteneklerini fark etmesi kendisini tam olarak tanıyabilmesi ile mümkündür. Potansiyelinizi fark edebilmek için kendinize güvenmeniz ve saygı duymanız gerekir. Bu da ancak kişisel gelişiminizi tamamladığınızda ortaya çıkar.

Çalışma Ortamınızı Önemseyin

Freelance çalışmanın ana kuralı çalışacağınız ortamı sevmeniz. Unutmayın siz sıkıcı ve sizi boğan kurumsal ortamdan kaçtınız. Daha verimli çalışmanızı sağlayan cihazlar satın almaya çalışın. Günün büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçireceğinize göre en iyi monitör, en iyi klavye, en iyi bilgisayar sizin hakkınız. Aynı şekilde çalışma masa ve sandalyenin ergonomik tasarıma sahip olmasını sağlayın. Unutmayın sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Fiziksel olarak rahat hissetmenizi sizin ruhsal ve psikolojik olarak da rahat hissetmenizi sağlar. Yeni teknolojilere açık olmaya çalışın, her yeni bilgi sizin kişisel gelişiminiz için altın anahtardır.

Zamanınızı Verimli Kullanın

Freelance çalışanlar için zaman oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Her ne kadar ne zaman çalışacaklarına kendileri karar verse de üzerine aldıkları işleri zamanında bitirmeleri gerekir. Günü planlamak ve hatta haftalık planlar yapmak ve yapılacak işler listesi tutmak zamanınızı verimli kullanmanıza yardımcı olur. Aynı anda birden fazla iş yapmak ise dikkatinizi dağıtacaktır. Tek bir konuya odaklanıp, bir işi bitirdikten sonra diğerini geçmek hem işinizin yarım kalmasını önler hem de motivasyonunuzu yükseltir. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Kitap okuyun. Bir hobi edinin, iş dışında ilgilendiğiniz farklı bir alan yaratın.

Freelance çalışanların kendilerini geliştirebilmeleri ve bir üst seviyeye atlamaları için kurumsal firmalar ile çalışmaları önemlidir. Ancak kurumsal firmalar ile çalışabilmek için freelance çalışanın fatura kesebilmesi, sözleşme yapabilmesi ve online ödemeler gerçekleştirebilmesi gerekir. Tüm bu işlemler için freelancer çalışan kişilerin kendine ait bir şirket kurması zorunludur. Tam bu noktada freelancer çalışanların hem kişisel hem de finansal gelişimlerini destekleyen Rimuut devreye giriyor. Freelance çalışanlar için fatura, online ödeme ve sözleşme servisi çözümleri sunan Rimuut, freelancerların gücüne güç katarken; kurumların ise kendini daha güvende hissetmesini sağlıyor.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.