Sanal Ofis: Freelance Çalışanlar için Paylaşımlı Ofis Ortamları

Freelance çalışan sayısının artması ve her geçen gün yeni bir meslek grubunun doğması çalışma ortamı mantığının da yeniden gözden geçirilmesini sağladı. Son yıllarda özellikle Avrupa ve Amerika’da en çok tercih edilen ofis kullanım şekillerinden biri olan sanal ofis, freelancer çalışanlara yepyeni bir konsept sunmayı başarıyor. Bu yeni çalışma alanını dilediğiniz zaman kullanma olanağına sahipsiniz. Sadece kullandığınız süreyi ödediğiniz sanal ofislerde fiziki bir oda, güvenlik, profesyonel sekreterlik hizmeti, temizlik ve servis hizmeti, hazır internet bağlantısı, ofis cihazları ve otopark gibi hizmetler sunan sanal ofis, operasyonel maliyetleri büyük oranda azaltır.  

Hazır Ofis

Standart bir ofiste ihtiyaç duyabileceğiniz tüm hizmetleri sunan hazır ofis konsepti, genellikle büyük şehirlerin en işlek ortamları plaza ve iş merkezlerinde yer alır. Şirket içi gider dışında herhangi bir ek ödeme gerektirmeyen hazır ofis, müşterisini sekreter, ofis boy gibi eleman arayışından ve fatura ödeme ve takibinden kurtarır. Ekibin büyüklüğüne göre farklı çözümler sunan hazır ofis uygulamalarına karar verdiğinizde; ofisinizi aylık olarak kiralamanız mümkündür.  Hazır ofis ile ekibinizin kişi sayısına uygun olarak bir ofis alanına sahip olursunuz. Ekibinizin tüm üyeleri için masa, sandalye, dolap gibi malzemelerin hepsi ise kiraladığınız firmanın sorumluluğu altındadır. Sadece bilgisayarınızı ve not defterinizi almanız yeterli. Hazır ofis kiraladığınız da tüm sekreterya ve temizlik işleri ile elektrik, doğalgaz, internet ve su faturaları da kiraya dâhil olur. Özel telefon hattınıza ait görüşmeler, kargo ve fotokopi ücretleri genellikle ekstra hizmetler olarak ücretlendirilir.

Paylaşımlı Ofis

Paylaşımlı ofis konseptinde girişimciler, freelance çalışanlar ve startuplar tüm sektör bir aradadır. Ortak bir ofis kullanılır. Farklı sektörlerin birliktelikleri yeni iş fırsatları ve işbirliği oluşumunu da destekler. Aynı zamanda birlikte çalışmak insanların daha verimli olmasına ve birbirlerine ilham vermesine de neden olur.  Paylaşımlı ofis konsepti, beyin fırtınası sağlayarak çalışanların daha motive olmasına yardımcı olur. Freelance çalışanlar için güvenilir bir iş adresi sunan konsept, adrese gelen önemli iş evraklarının da çalışanlara ulaştırılmasını sağlıyor. Gün geçtikçe yaygınlaşan ve firmalar tarafından tercih edilmeye başlanan paylaşımlı ofis, hiyerarşik bölmelerin olmadığı şirket yöneticisinin de stajyerin de aynı ortamda bulunduğu farklı bir iş ortamı sunar.

Toplantı Odası

İster büyük ister küçük işletme olsun; müşterilerinizle özel olarak görüşme yapmak ve raporlarınızı paylaşmak için düzenli toplantılar düzenlemek durumunda kalıyorsunuz. Sabit bir ofisiniz olmasa bile müşterilerinizle diyaloğunu geliştirebileceğiniz toplantı salonları kiralayabilirsiniz. Masa, sandalye, projeksiyon gibi toplantı malzemeleri ile birlikte kiralanan toplantı odası ile dilediğiniz zaman müşterilerinizle görüşme ayarlayabilirsiniz.

Sanal Ofis Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

●      Mesai saatini belirlemek size kalmış. Freelancer çalışanlar için zaman çok önemlidir ve mesai saati kavramı değişkenlik gösterir. Sanal ofis, özellikle belirli mesai saati olmayan ve özgürce çalışmak isteyenler için ideal bir seçenektir.

●      Ofise zincirlenmiş şekilde çalışmak, çalışanın motivasyonunu düşürür. Aynı zamanda gün boyu kapalı ofis ortamında hareketsiz durmak sağlık problemlerine de yol açabilir. Sanal ofis konsepti ile kendinizi verimli hissettiğiniz zamanlarda çalışabilirsiniz.

●      Sanal ofis konsepti ile yeni girişimciler yeni freelancerlarla çalışabilirsiniz. Yeni iş arkadaşlarınızla fikir alışverişi yaparak yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Dış dünya ile bağlantılarınızı güçlendirmenize de yardımcı olan sanal ofisler sayesinde yeni iş platformları yaratabilirsiniz.

●      Masraflarınızı azaltabilirsiniz. Ofis açmak oldukça maliyetlidir. Kira, personel gideri, elektrik, su doğalgaz gibi masraflar özellikle yeni girişimcilerin belini bükebilir.  Sanal ofis konsepti ile yeni bir ofis açmanın masrafları ortadan kalkar ve dört dörtlük bir ofise sahip olabilirsiniz. Prestijli bir lokasyonda ofis, toplantı salonunu, sekreterya, otopark ve bunun gibi hizmetlere sadece aylık kira bedeli ödemeniz yeterlidir.

●      Müşterilerinizle daha sağlıklı ve daha güvenli bir iletişim için ilk adımı ofis kiralayarak attınız. Ancak kurumsal firmalar ile çalışabilmek için fatura kesmeniz ve sözleşme yapmanız gerekir. Bu konuda çözüm önerisini sizlere Rimuut sunuyor. Kurumsal firmalarla çalışmanızı kolaylaştıran Rimuut çözümleri ile freelance çalışanlar fatura kesebiliyor, sözleşme imzalayabiliyor ve yurtiçi - yurtdışı müşterilerinden online ödeme kabul edebiliyor.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.