Freelancerlar Hakkında Düpedüz Yanlış 5 Genelleme

Freelance çalışan neredeyse herkesin karşısına çıkar “tam olarak ne iş yapıyorsun?” sorusu. Bazen hiç uzun uzadıya anlatmaya gerek duymadan tek kelimeyle “tasarımcı / yazılımcı” der geçersin. Aslında sen bir freelance tasarımcısın, başarılısın, geçimini freelance tasarımcı olarak sağlıyorsun. Bilinçli olarak bu yolu seçtin, kurumsal kariyeri elinin tersiyle ittin ve bir daha arkana bakmadın. Ancak ne yazık ki çevrendeki insanların çoğu freelance kariyerin meşruiyetini kavrayamıyor. Aslında düşündüğünde günün ortasında spor salonuna gittiğinde veya koca bir öğleden sonrayı bir kafede geçirdiğini düşününce, freelance yaşantısı dışarıdan çok da sıradan görünmeyebilir.

ABD’de nüfusun %35’i kendini freelancer olarak tanımlıyor. Hiç de özümsenmeyecek bu oran aslında biraz daha fazla saygıyı hakediyor. Aşağıda freelancerlarla ilgili kırılmasını umduğumuz beş basmakalıp inanış:

#1: Freelancerlar tam-zamanlı bir iş bulamazlar 😒

Gerçek: Freelance çalışmak işsiz olmanın tam tersi demektir. Hatta bazı freelancerlar yaptıkları işte o kadar iyilerdir ki çalıştıkları firmalar tarafından üst üste defalarca tutulurlar. Freelancer isen becerilerini sürekli satmak zorundasın, yani aslında freelancer isen iş verenine bıkmadan usanmadan yaptıklarını pazarlamak durumundasın. Aslında bu beceriler işe alımda çok işe yarar ancak freelancer isen kendin için çalışmayı tercih edersin.

#2: Freelance çalışmak “güvenilir” bir kariyer tercihi değildir 🙎🏻

Gerçek: Gelirini çeşitlendirmekten daha güvenilir ne olabilir? Örneğin, gelirinin çoğunu 4 şirketten aldığın projelerden elde ediyorsun. Eğer biri ile sözleşmen biter ve yenilenmezse, gelirinde bir düşüş olur ama yıkıcı olmaz. Eninde sonunda yenisini bulur, bu sırada da elindeki diğer müşterilerle iş yoğunluğunu arttırıp aradaki kaybını en aza indirgemeye çalışırsın. Halbuki, kurumsal bir işte her an bütün maaşının bir anda kesilmesi riskiyle karşı karşıyasın.

#3: Freelancerlar diğer insanlar gibi tüm gün çalışmaz 😶

Gerçek: Gerçek şu ki, freelancerlar iş için yol gitmek ya da insanlarla çevrili olacakları, toplantılara katılacakları, iş arkadaşları tarafından dikkatlerinin dağıtılacağı veya patrona çalışacakları bir güne hazırlanmak zorunda değiller. Bazen freelancerların tüm gün çalışmadıkları doğrudur ancak geleneksel tam-zamanlı çalışanların tüm gün çalışmaları gerekmedikleri günlerde freelancerların tüm gün çalışmaları gerekebiliyor.

Ayrıca belirtmekte fayda var ki, freelance işler azalır ve çoğalır. Bir hafta işler çok azken, bir sonraki hafta çalışarak sabahlama seanslarına katlanmak zorunda kalırsın. Bir de freelancerlar müşteri bulmak, becerilerini pazarlamak ve gelir durumlarını kontrol altında tutmak için için çok zaman harcamak zorunda kalırlar. O nedenle bir tam gün çalışmadan daha da fazlasını yapmak durumunda kalırlar.

#4: Evden çalışan freelancerlar muhtemelen bütün gün TV izleyip oyun oynuyorlardır 😂

Gerçek: Geleneksel kurumsal çalışanlar bazı Cuma günleri “evden” çalışıp, kanepelerine yayılmış vaziyette ara sıra e-maillerini kontrol ediyor olabilirler, ancak başarılı bir freelancerı TV’nin önünde bulamazsın. Freelancerlar evden veya bir kafede, ensesinde bir patronun solumamasının rahatlığıyla çalışıyor olabilir, ancak bu geliri disiplinli bir çalışma sistemine dayalıyken, kaçırdığı Netflix dizilerini izleyerek gününü geçirdiği anlamına gelmez.

#5: Freelancerlar doğru düzgün para kazanmazlar 🤐

Gerçek: Şüpheci arkadaşlara şöyle anlatalım: Tanıdığımız bazı freelancerlar şu an kurumsal çalışanken kazandıklarının iki katını kazanıyorlar. İki katı. Hem de bir aydan uzun tatil yapmaları da yanlarına kar kalarak. Yalnızca beğendikleri projeleri de aldıklarını eklemeliyiz bu arada. Şimdi bu arkadaşlar kurumsal kariyer yapmaya dönerler mi? Hem de daha çok çalıştıklarında daha çok para kazandıkları bir sistemde. Freelancer için maaş sınırı yoktur, bunu ne kadar vurgulasak azdır.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.