Sadece Evden Çalışanların Anlayabileceği 7 Tuhaf Gerçek

#1 Kendine kendine konuşup şarkı söylersin 👩🏼‍🎤

Bunu yapmaya şaşırtıcı şekilde hızlı başladığını farkedebilirsin. Bütün gününü kafede çalışarak geçirmek pahalıya patlayabilir, o yüzden bazı günler evde tek başına çalışmak zorunda kalabilirsin. Böyle zamanlarda bazen konuşmak isteği doğar ama etrafta kimse yoktur.

Dolabındaki yiyecekler hakkında şarkı yapıp kendi kendine mırıldananı bile duyduk. Dışarıdan öyle gözükme ihtimalin olsa da, merak etme, biz delirmediğini biliyoruz. Laf aramızda, bizim bile banyo, ev işi, yemek vb. temalı kendi yarattığımız eserlerimiz var.

#2 Daha sık yemek yaparsın 🍜

Çevremizdeki birçok kişinin freelancer olmadan önceki mutfak becerisi, peynirli sandviç veya makarna yapmadan öteye gidemiyorken, evde çalışmaya başlaması ve mutfağın yalnızca birkaç metre uzakta olduğunu farketmesiyle birlikte adeta yemek pişirmeyi iş yapmayı ertelemenin güzel bir yolu olarak gördüğünü gözlemledik. Hem de sadece mikrodalgada yemek ısıtmak da değil, bildiğin yeni tarifleri ocakta denemekten bahsediyoruz. Gördüğünüz gibi üretkenliğin çok farklı türleri de var, özellikle sizi daha önemli işlerinizi ertelemenize yardımcı olan türden.

#3 Postacınla nihayet tanışırsın 👋🏼

İlk karşılaşman biraz garip olur, çünkü bu kadar erken saatte evde birini bulmak onu şaşırtabilir. Ama ikinci karşılamanızdan itibaren kısa bir havadan sudan muhabbet kurmaya başlarsınız. Postacının varlığı ile başlayan bu farkındalık, artarak devam eder. Komşuların olduğunu farkeder, evin değişik yerlerinden gıcırtılar duymaya başlar, bir süre sonra da sokaktan geçen arabaları çıkardıkları seslerden tanımaya kadar işi ilerletirsin. Artık postacının posta getirmesi hayatında oldukça sıradan bir olay haline gelmiştir bile.

#4 Evdeki mobilyaların yerlerini 11.000 kez değiştirirsin 🙄

E tabi bir odanın içinde uzun saatler geçirdiğinde, küçük şeyler gözüne batmaya ve seni sinir etmeye başlar. Kitaplığının olması gerekenden 2-3 cm solda olduğunu, ama onu oynattığında da koltukla arasındaki mesafenin bozulacağını farkedersin. Her ikisini de oynatıp ideal yerleştirmeyi yakaladığını düşündüğün anda lambaderinin sana huzursuz bakışını yakalarsın.

Doğru feng shui’yi yakalamaya çalışmanın kaytarmanın bir işareti olduğunu, ancak bir düzen değişikliğinin de aynı yerde çalışmayı daha keyifli hale getirebildiği gerçeğinin farkındayız. Aman dikkat, eskimiş duvar kağıtlarına ve radyatörlere gözünüz takılmaya başladığı an, çok ileriye gittiğinizi bilin.

#5 TV gündüz kuşağının büyüsüne kapılabilirsin 📺

Eğer yalnızca akşam çalışan biri değilsen, gündüz TV izlemenin kaytarmadan başka bir açıklaması olamaz. Ofiste çalışırken, Seda Sayan ve Esra Erol izleyen insanlarla dalga geçip, “kim izler ki onları saatlerce?” diye merak edersin.

Evde çalışırken bir bakmışsın sen de onlardan biri olmuşsun. Sabah kahvaltını yaparken bir programa takılırsın, sonra arada birşey atıştırırken de kanalları şöyle bir geçersin, sonra bir bakmışsın saat 5 olmuş.

TV’yi tamamen kapalı ve (tercihen) kullanmadığın bir odada tutman senin için en iyi korunma yöntemi. Bu ardı arkası kesilmeyen ve fazlasıyla bağımlılık yapan programlardan uzak durmalısın.

#6 Dünyayla bağını koparırsın 🚀

Nüfusun çoğunluğu ofis işlerinde çalışır ve ofislerde de gırla muhabbet dönerken, zamanla kendini dışlanmış hissetmeye başlarsın. Freelance çalışmanın en büyük artılarından biri olan plan yaparken esnek olabilme özelliği, bir süre sonra bir dezavantaja dönüşebilir. Örneğin zamanla garip uyuma döngüsüne girebilir, başkalarıyla program yapman giderek zorlaşabilir. Tabi böyle olmayabilir de, ancak yine de dikkat etmekte fayda var.

#7 Ofis ortamını özlersin 🙇

Şehirden kasabaya taşınan bir şehir çocuğu, ya da kasabadan şehre taşınan bir kasaba çocuğu gibi nereyi bırakırsan orayı özlersin. Yitirmek, yitirdiğin şeye karşı daha güçlü duygular beslemene sebep olur. Özellikle de spor muhabbetlerini, iş arkadaşlarıyla saçma sapan şakalaşmaları, her moladaki bitip tükenmeyen dedikoduları özlersin. Ancak tabi ki eğer tam-zamanlı çalışmaya başlasan, bütün bu saçmalıklardan 1 hafta içinde nefret etmen kaçınılmaz.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.