Youtuber Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Dünyanın en çok sevilen ve kullanılan sosyal ağlarından biri olan Youtube, bir video barındırma sitesi olarak tanımlanabilir. Videonun yanı sıra kişiler arası iletişiminde maksimum düzeyde olduğu sosyal paylaşım ağı, 2005 yılında ABD’de 3 eski Paypal çalışanı tarafından kuruldu. Merkezi Kaliforniya’da olan Youtube, 2006 yılında Google tarafından satın alınarak yepyeni bir boyut kazanmıştır. Kullanıcılara videolarını yüklemelerine ve diğer kullanıcıların yükledikleri videoları izlemesine olanak tanıyan popüler sosyal ağ, sürekli güncellenerek her geçen yıl kullanıcı sayısına bir yenisini ekliyor. 2010 yılında günlük görüntülenme sayısı 2 milyara ulaşan Youtube, 2012 yılında 500 bin işletmeye ücretsiz reklam desteği sunan paylaşım ağı, işletmelerin potansiyel müşteri bulabileceği bir platforma dönüştü ve verilen teşvikler dünyaca ünlü markaların yeni platforma uyum sağlamasını sağladı.

Youtube’da Neler Yayınlanır?

Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar sıralamasının ilk beşinde yer almayı başaran Youtube, içerik konusunda sınırlama yapmıyor. Sadece yasalara aykırı içeriklerin yüklenmesi engelleniyor ve bazı içeriklere de 18 yaş üstü zorunluluğu getiriliyor. Telif hakkı ihlali taşımayan her türlü video Youtube’da yayınlanabiliyor. Kullanıcının kendi geliştirdiği içerikler, filmler, video klipler, amatör klipler, müzik videoları, TV programları paylaşılabiliyor. Günlük 65 bin adet yeni video klibin eklendiği sosyal paylaşım sitesinde yaklaşık 100 milyon kişi de video klip izliyor. Youtube üzerine yüklenen videolar kullanım kurallarına aykırı olduklarında izleyen kişiler tarafından Youtube’a bildiriliyor. Youtube yetkilileri tarafından bu bildiriler incelenip gerekli görüldüğünde video klibin silinmesi gerçekleşiyor.

Youtuber Kimdir?

Youtube fenomeni olarak da bilinen youtuber, kendine ait bir kanalı olan ya da herhangi bir markanın kanalında içeriklerini yayınlayan kişiye verilen addır. Youtube üzerinden videolarını paylaşan herkes youtuber olabilir. Ancak fenomen olabilmek için kendine özgü video stiline ya da bir konuda uzman olmanız gerekir. Youtube’da günümüzdeki en popüler videolar ise makyaj/güzellik, video oyunları ve komedi videoları olarak sıralanabilir. Popüler youtuberlar incelendiğinde birçoğunun bu konuları kullandığı görülür. İzleyici kitlesi arttıkça youtuberın abone sayısında videolarının beğeni sayısında da artış gözlenir ve bu da Youtube üzerinden gelir elde etmek anlamına gelir. Popüler youtuber olmak bu nedenle oldukça önemlidir. Takipçi sayısı arttıkça kanalınızla işbirliği yapmak ya da reklam vermek isteyenlerin sayısı artar.

Youtuber Nasıl Olunur

Kendinize Bir Kanal Oluşturun

Bunun için öncelikle Google hesabı oluşturmalısınız. Hesabınızı oluşturduktan sonra Youtube üzerinden kanalınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

Kanalınızın Konusunu Belirleyin

En iyi Youtube kanallarının ortak noktası özgün olmaları. Kendine özgü video çekimi, sunumu, çekilen videonun konusu ne kadar özgün ise, izleyicilerin o kadar dikkatini çekiyor. Youtube’da en popüler konular: Makyaj/güzellik komedi, video oyunları, sağlıklı beslenme, gezi, yemek tarifleri, müzik, inceleme, gündem, spor. İstediğiniz bir konuyu seçerek geniş bir izleyici kitlesine sahip olabilirsiniz. Ancak unutmayın rakibiniz oldukça fazla. Ayrıca özel bir yeteneğiniz varsa keman çalmak, şarkı söylemek, resim yapmak gibi bu konu üzerinde de yoğunlaşabilirsiniz.

Kanalınızı Düzenleyin

Kapak fotoğrafınız ve bağlantılarınız hedef kitleyi kanalınıza yönlendirmede önemli rol oynuyor. Çok karmaşık olmayan ve seçtiğiniz konuyla ilgili bir kapak fotoğrafı kullanabilirsiniz. İnstagram, Twitter, Facebook gibi sosyal ağlarınızın ve varsa web sitenizin linkini ekleyebilirsiniz.

Youtuber Ekipmanı

İnternet bağlantısı, bir bilgisayar ve videolarınızı çekebileceğiniz cihaz. Çözünürlüğü 16 MP ve HD çekimi yapabilen bir telefon sizin kamera ihtiyacınız rahatlıkla karşılar. En temel gereksinimleri karşıladıktan sonra kaliteli içerik çekimleri için tripod, ses kaydı için mikrofon, video düzenleme programını da edinmekte fayda var.

Düzenli Video Paylaşın

Düzenli olarak videolar paylaşmanız yeni takipçiler kazanmanızı sağlar. Günde en az 1 tane video paylaşmak; trende çıkma olasılığını da arttıracaktır.

Youtuber Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’ı diğer sosyal ağlardan ayıran en önemli özelliği takipçileri sayesinde para kazanabiliyor olması. Kanalınız 1000 aboneye ulaştığında Youtube tarafından reklam yerleştirilir. Bu reklamların karşılığında da size ödeme yapılır. Kanalınızın popülerliği arttıkça reklam vermek isteyen firmalar tarafından da fark edilirsiniz. Sponsor firmalar ürünlerini ya da hizmetlerini sizin kanalınız aracılığı ile müşterilerine sunabilir. Tabi bunun karşılığında size de ödeme yapar. Youtuberlar freelance çalıştığı için bu ödemelerin faturalandırılması gerekiyor. Rimuut ise Youtuberların müşterilerine ya da sponsor aldıkları firmalara şirket kurmadan fatura kesmesine olanak tanıyarak sürecin pürüzsüz tamamlanmasına yardımcı oluyor.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.