Rimuut Faturalarının Vergisel Boyutu ve Muhasebesel Olarak İşlenmesi - 02

Rimuut, Estonya merkezli bir AB şirketidir. Global bir şirket olması nedeniyle Rimuut, hizmeti alan firmaya KDV’li fatura kesemeyecek, bunun yerine mevzuat gereği hizmeti alan firma kendisi KDV hesaplayacaktır. Rimuut faturalarının muhasebel olarak kayda alınması ve yurtdışından hizmet alımlarının vergisel boyutuna dair kısaca bilgi aktaralım:

KDV açısından

Hizmeti aldığınız şirket olarak Rimuut yurtdışında mukim bir firma olduğu için, teslim almış olduğunuz faturanın muhasebeleştirme aşamasında %18 oranında KDV2 doğmaktadır. Hizmeti alan taraf olarak, fatura tutarının %18’ini KDV beyannamesinde indirim konusu yapmanız gerekmektedir.

Bu işlemin nakit çıkışı etkisi şu şekildedir;

- Eğer KDV ödeyen bir firma iseniz, sizin için ek nakit çıkışı söz konusu olmayacaktır. Çünkü KDV2 beyannamesi ile ödeyeceğiniz KDV, KDV beyannamesinde indirim olarak gözükeceği için daha az KDV ödemeniz anlamına gelecektir.
- Eğer firmanızda devreden KDV var ise, devreden KDV bitinceye kadar finansman yükünüz olacaktır. Çünkü KDV2 ile doğan tutarı o ay ödemeniz gerekecektir, ancak KDV beyannamesinde devir KDV olduğu için devir KDV bedeliniz artacaktır.

Stopaj açısından

Rimuut tarafından alınan hizmetler sonucunda doğan kazanç, ticari bir gelir olarak kabul edildiği ve Estonya-Türkiye arasında Çifte Vergiyi Önleme Anlaşması (ÇVÖA) aktif olduğu için hizmeti alan taraf olarak size bir stopaj yükü doğmamaktadır.

Bununla birlikte aşağıdaki hususlar üzerinde hatırlatma yapmak isteriz;

- Faturanın elektronik ortamda ve formatta ulaştırılması, yabancı dilde olması sorun teşkil etmemektedir.
- Faturanın şirketiniz adına düzenlenmesini talep ediniz. Şahıs adına düzenlenen faturaların giderleştirilmesi konusunda problemler yaşayabilirsiniz.
- Faturaları ilgili ayda kayıt altına almalısınız.
- Mali müşavirinizi ticari faaliyetleriniz hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmeyiniz.

Freelancer Artık Daha Güçlü.

Rimuut ile müşterilerine kolayca fatura kesebilir, tek tıkla iş sözleşmesi hazırlayabilir, garantili tahsilat yapabilirsin.

HEMEN BAŞLA ÜCRETSİZ
Sözleşmeyi okudum ve kabul ediyorum.