Başarılı Freelancer'ların Sahip Olduğu 5 Alışkanlık

Bir rüyadır kendi kendinin patronu olmak, değil mi? Ama rüyadan uyandığında düşündüğünden çok daha zor olduğunu farkedersin. Esnek planların, sadece eşofman altı giyebilme keyfinin verdiği freelance özgürlüğü, aldığın projelerin sayısındaki değişkenlik, dolayısıyla düzensiz gelir gibi çeşitli streslerle yerle bir edilir. Buna rağmen, bazıları için freelance çalışmanın artıları eksilerini yener. Başarılı freelancerların etkisine yemin ettikleri 5 alışkanlığı aşağıda sıralıyoruz:

#1 Rutine bağla 🤖

9-5 olmasa da kendine uygun bir çizelge oluşturabilirsin. Belki en üretken olduğun gece saatleridir veya yaratıcılığın bir öğleden sonra yürüyüşünde bir anda ortaya çıkıveriyordur.

Başarılı freelancerların büyük çoğunluğunun iş ve evle ilgili sorumluluklarının karışımı olan bir rutine sahip olduğunu görürüz. Eğer her Salı akşamı 6’da bir yoga (veya boks) dersin varsa, müşterin arıyor diye iptal etmemelisin. Freelancer olman vaktinin daha az değerli olduğu anlamına gelmez. Müşterini dersin bittikten sonra (çok da geciktirmeden) arayabilirsin.

#2 Bir şirket gibi davran 👩🏻‍💼

Freelancer, kendine bir şirketmişsin gibi yatırım yapmalısın; daireni temizleyecek bir yardımcı tutmak buna dahildir. Eğer senin işine daha iyi konsantre olmanı sağlayacak ve böylece verimliliğini arttıracaksa, kesinlikle buna değerdir.

Kendine nasıl yatırım yapabileceğin üzerinde düşünmelisin; bu bilgisayarını yenilemek de olabilir, yeni kıyafetler satın almak da. Bu giderler kulağa gereksiz geliyor olabilir ama kariyerini uçurmana da yardımcı olabileceğini gözardı etmemelisin.

#3 Tatile çık 

Tatile çıkmak bir freelancer için en zor şeydir. Nihayetinde ücretli izne çıkmıyor. Yapılan araştırmalara göre, tatile çıkmayan çalışanlar tükenmeye daha yatkındırlar. Tatil, hem fiziksel hem mental olarak yeniden şarj olmanı sağlar.

Tadilata giren bir mağaza düşün. Tabi ki kapalıyken gelir kaybına uğrar, ancak yeniden açıldığında yeni görüntüsü, enerjisi ve sunduğu ürünlerle çok daha yüksek ciroya kapılarını açar. Tatilini de diğer kişisel giderlerin gibi bütçene uygun bir hale getirilebilirsin. Para biriktirmek biraz zaman ve çaba gerektirir ama buna değer olduğundan emin olabilirsin.

#4 “Hayır” demeden hayır de 🤓

Burada bir çelişki var, değil mi? Aslında şu demek: “hayır” kelimesini kullanmadan projeleri geri çevir. Bir işi reddetmek her başarılı freelancerın geliştirdiği bir özelliktir. Belki yeterince zamanı yoktur ya da ücret yeterince fazla değildir.

Tabi kontağına kapıları tamamıyla kapatmak istemezsin, ancak biliyoruz ki şartlar değişir ve ücretler de zamanla artar. Mesela şöyle diyebilirsin; “ Projeyi almak isterdim ama elimdeki başka bir proje ile çakışıyor”. Daha da iyisi; tanıdığın düzgün bir freelancerı önererek kontağına yardım edebilirsin, ki bu da artı puan kazandırır.

#5 Sana yapılan iyiliği başkasına da yap 😘

Senin gibi birçok freelancerın kariyeri başka bir freelancer tanıdığının onu bir iş için tavsiye etmesiyle başlamıştır ve böyle bir destek için büyük minnettarlık duyulur.

Doğal olarak, tavsiye sayesinde işi alan o freelancer da kendisine gelen projeyi kabul edemediği durumda bir başka freelancerı tavsiye eder. Kendisine yapılan iyiliği bir başkasına da yapan freeelancerı müşterisi daha sonra yeni bir proje söz konusu olduğunda ödüllendirebilir. Dahası, bu iyilik motivasyonlu hareketin arkadaş bulmana (ve de tutmana) yardımcı olacaktır ki, buna eşofmanlarınla oturup kedinin iş arkadaşın olduğunu varsaydığın günlerde ihtiyacın olacaktır.

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.