Freelance Çalışanlar İçin "10 Emir"

#1 Hayatını yataktan idare etmemelisin

Düşünsene, işe gitmek için yataktan kalkman bile gerekmiyor, harika değil mi? Değil. Bir süre sonra bakmışsın tek hissettiğin can sıkıntısı. Yatağınla uzun dönemli bir ilişki kurmamanı şiddetle tavsiye ediyoruz.

#2 Sosyal ağını doğru kullanmalısın

Sosyal medya bir freelancerın en iyi arkadaşı olabilir ama kimsenin senin arkadaşlığının bir pazarlama aracından öteye gitmediğini düşünmesini istemezsin. Arkadaşlığın “arkadaş” kısmını da yerine getirdiğinden emin olsan iyi edersin.

#3 Stajyerine kötü davranmamalısın

Birşeyleri düşürüp kırdığında onu odadan atmak isteyebilirsin. Atma. Ona rahat bir sandalye ver, yemekten de kısma. Unutma ki, stajyerin sana yardım etmek için orada. Bu arada, stajyerinin bir kedi olduğu konusunda hemfikiriz, değil mi?

#4 Reddedilme dünyasında debelenmemelisin

Freelance dünyası reddedilme dünyasıdır. Herkes senin dehanı anlayacak diye bir durum yok ve buna ne kadar çabuk alışırsan senin için o kadar iyi. Reddedilmeyle baş etmeyi öğrendiğinde bu beceriyi al ve hayatının diğer kısımlarında da uygula. Red mi yedin? Boşver de geç.

#5 Başka bir insan evladıyla konuşurken paniklememelisin

Starbucks’ta kasaya ulaştığında, en son bir canlıyla konuşalı günler olduğunu fark edersin. Peşpeşe gelen deadlineları yakalamak için birkaç gün eve kapandın, tamam, sonra da yatağının konforunda House of Cards’da kaçırdığın bölümlerini peş peşe izledin. Siren sesi mi o? Evden çık ve insan içine karış, ey freelancer.

#6 Kendini ucuza satmamalısın

Freelancer olmanın garip taraflarından biri “eder”ini belirleme görevidir. Fiyatını belirlerken veya ödeme için savaşırken ya da yeni müşteri kazanmak için hangi ligde koşturman gerektiğine karar verirken, değerini belirleme aşamasında kendine karşı dürüst ve net olmalısın.

#7 İnternetteki sevimli hayvanların dikkatini dağıtmasına izin vermemelisin

Minicik köpek yavrusunun kardeşinin sırtına çıkıp takla atarak geriye düşmesini seyrettin mi? Hayır, seyretmedin çünkü her ne kadar evden çalışıyor olsan da sen bir profesyonelsin ve internetteki “vahşi yaşam”ın senin üretkenliğini etkilemesine izin vermemelisin.

#8 Freelancer olmanın avantajlarını unutmamalısın

Tamam her zaman işin kolay olmayabilir. Ama “serbest” bir profesyonel olmanın avantajlarından da faydalanmalısın. Mesela gün ortasında kütüphaneye gidip kitap oku (hadi, bunu istediğini hepimiz biliyoruz) veya gün ortasında sadece canın çekti diye takıl işte.

#9 Aynı pijamayı üst üste iki günden fazla giyinmemelisin

Her ne kadar seni gören tek canlı stajyerin olsa da bu pasaklı olman için bahane olamaz. Kurumsal hayattan freelance hayata geçmekle takım elbise masrafından kısmanın tadını çıkarıyor olabilirsin ama lütfen pijaman uniforman olmasın.

#10 Kardeşlerini unutmamalısın

Freelancer olarak network oluşturmanın önemi defalarca yüzüne vurulmuştur. Biz bile kaç defa yazdık, el insaf. Başkalarına iyilik yapmak için listenin en tepesine adını yazdırmayı beklemene gerek yok. Çevrendeki meslektaşlarının işine yarayacak fırsatları da arada kollaman ve paslaman güzel olur. Kendine sor, bugün başkası için ne yaptın?

Start a Virtual
Company today

No setup fee. No subscription fee.
Flat pricing when you get paid.